شی جین‌پینگ: آینده روابط چین و آمریکا در اختیار جوانان دو کشور استبه گزارش ایرنا از خبرگزاری شینهوا، گروه «دوستان گولینگ» از فرزندان خانواده های آمریکایی که سابقه زندگی در منطقه کوهستانی «گولینگ» شهر فوجو در استان فوجیان را داشته‌اند، تشکیل شده است.

شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین امروز (دوشنبه چهارم تیر) به مجمع دوستی مردمی چین و آمریکا موسوم به «گولینگ یوان» (یعنی سرنوشت شروع شده از «گولینگ») که در شهر فوجو استان فوجیان در حال برگزاری است، پیام تبریک ارسال کرد و فعالان دوستی مردمی چین و آمریکا را به ادامه تلاش‌های خود برای تقویت دوستی میان مردم دو کشور تشویق کرد.

وی افزود: رابطه عاشقانه با گولینگ که به یک قرن پیش برمی‌گردد، داستان خوبی برای تبادلات دوستانه بین مردم چین و آمریکا است.

شی تاکید کرد: جوانان پر انرژی و مملو از رویا هستند و آینده روابط چین و آمریکا در اختیار جوانان است. امیدوارم با افزایش تبادلات، این مجمع بر تقویت دوستی، شناخت از یکدیگر، توسعه سالم وپایدار بین پکن و واشنگتن و ایجاد صلح، ترویج پیشرفت و رفاه در سراسر جهان کمک کند.

«گولینگ» یک منطقه کوهستانی از توابع شهرستان «فوجو» استان فوجیان است و به دلیل مناظر زیبایش، استراحتگاه ایده‌آلی برای گذراندن تابستان گرم به شمار می آید.

میلتون گاردنر یک کودک آمریکایی به همراه والدینش در اوایل قرن گذشته، به چین آمد و ۱۰ سال از زمان کودکی خود را با شادی در «گولینگ» سپری کرد. این کودک به همراه خانواده‌اش در سال ۱۹۱۱ به آمریکا برگشت اما هرگز «گولینگ» را فراموش نکرد و همواره دلش برای «گولینگ» تنگ می شد و همیشه سبک غذایی چینی را برای خود حفظ می‌کرد. بزرگترین آرزوی وی، بازگشت به محل گذراندن دوران کودکی‌اش در گولینگ بود. اما به دلایل مختلف، نتوانست این سفر را انجام دهد و دلتنگی او نیز پیوسته بیشتر می‌شد و حتی در آخرین لحظات عمرش با تمام نیرویی که داشت، به اشتباه نام «کولینگ، کولینگ» را تکرار می‌کرد.

همسرش که در ابتدا نمی‌دانست «کولینگ» که شوهرش از آن صحبت می کند، کجاست، برای تحقق آرزوی شوهرش بارها به چین سفر کرد اما نتوانست مکانی به این نام را پیدا کند. در نهایت، با کمک یک دانشجوی چینی مقیم آمریکا متوجه شد که مکانی که همسرش دلتنگش شده بود و آن را «کولینگ» صدا می کرد، در واقع «گولینگ» در شهرستان «فوجو» استان «فوجیان» است.

در بهار ۱۹۹۲، شی جین پینگ که دبیر وقت کمیته حزب شهرداری فوجو بود، با آگاهی از این ماجرای تاثیرگذار، بلافاصله با همسر گاردنر تماس گرفت و از وی دعوت کرد تا به «گولینگ» سفر کند.

اوت همان سال، همسر گاردنر به منطقه کوهستانی «گولینگ» سفر کرد و با ۹ همبازی قدیمی شوهرش که ۹۰ ساله شده بودند، ملاقات کرد.

همسر گاردنر با هیجان گفت که بالاخره آخرین آرزوی شوهرش برآورده شده و دلیل وابسته شوهرش به این منطقه را فهمید.

در سال ۲۰۱۲، هنگامی که شی جین پینگ به عنوان معاون رئیس جمهور وقت چین، به آمریکا سفر کرد، این ماجرا را در ضیافت نهار خوشامدگویی که توسط فعالان دوستی مردمی آمریکا ترتیب داده شد، تعریف کرد که بازتاب های زیادی در میان همه اقشار دو کشور به دنبال داشت. از آن زمان، ماجرای گولینگ در میان فعالان دوستی مردمی چین و آمریکا پخش شده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/85519042/%D8%B4%DB%8C-%D8%AC%DB%8C%D9%86-%D9%BE%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1