راهنمای خرید CPU؛ نکات مهم پیش از خرید سی پی یو کامپیوتر پلازا

اما اینتل هم در این مدت بیکار ننشسته و به تازگی با عرضه پردازنده‌های نسل سیزدهم یعنی رپتور لیک، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. یعنی اگر شما از یک پردازنده رده پایین که در اوایل نسل خودش عرضه شده به یک پردازنده دیگر که در اواخر همان نسل عرضه شده قصد به‌روزرسانی ندارید، بعید است که با خرید سی پی یو جدید تفاوت چندانی در عملکرد سیستم خود مشاهده کنید. همانطور که گفته شد، داشتن بسته بندی نیز تاثیر بسیار زیادی در قیمت پردازنده دارد اما اطمینان بیشتری از خرید خود خواهید داشت. همچنین با فروش پردازنده قدیمی و حتی فروش سی پی یو بدون استفاده می‌توانید بودجه خود برای خرید CPU را افزایش دهید. پردازنده‌هایی که به صورت بسته‌بندی شده و با جعبه در بازار عرضه می‌شوند، اصطلاحاً‌ پکیج (Package) نام دارند.

ویژگی های CPU خوب راهنمای خرید پردازنده کامپیوتر

این سری پردازنده با فناوری ساخت 22 نانومتری و ترانزیستورهای سه بعدی و همچنین با استفاده از معماری ساخت پل پیچکی تولید شده است. این پردازنده ها با توجه به تعداد هسته های فیزیکی خود، توان پردازشی مناسبی را برای استفاده کاربران فراهم آورده و شما می توانید برای لذت بردن از بازی و اجرای روان تر نرم افزارهای گرافیکی از این پردازنده استفاده نمایید. پردازنده کامپیوتر از قطعات اصلی سیستم است که اهمیت بالایی دارد و هر شرکتی نمی‌تواند آن را تولید کند.

تفاوت پردازشگر و کارت گرافیک در کاربری ؛ مقایسه سی پی یو (CPU) و جی پی یو (GPU)

در برخی طراحی‌های پردازنده، رمزگشاء دستورالعمل به شکل یک مدار سخت‌افزاری شش میخه و غیرقابل تغییر پیاده‌سازی می‌شود، در حالیکه در پردازنده‌های دیگر، برای ترجمهٔ دستورالعمل‌ها به مجموعه‌هایی از سیگنال‌های پیکربندی پردازنده، از یک ریز برنامه استفاده می‌شود. در برخی موارد، حافظه ای که برنامه را ذخیره می‌کند، قابل نوشتن مجدد است، که در نتیجه می‌توان روش رمزگشایی دستورالعمل‌ها توسط پردازنده را تغییر داد. همان طور که گفته شد خرید cpu کار سختی است زیرا هر پردازنده کامپیوتر قیمت های متفاوت و دسته بندی ها و مدل های متفاوتی دارد.

اگر تا به حال نقد و بررسی گوشی و یا لپ‌تاپ را خوانده باشید به احتمال زیاد به عبارت پردازنده یا CPU کامپیوتر یا موبایل برخورد کرده‌اید. سی پی یو از اجزای جدایی ناپذیر دستگاه‌های الکترونیکی مثل کامپیوتر، موبایل و تبلت است و انواع مختلف آن در اندازه‌های گوناگون در این نوع دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. وقتی کامپیوتر شما روشن است، هر هسته پردازنده یک یا چند عملیات را به تنهایی پردازش می‌کند. همزمان که این هسته مشغول وارد کردن و پردازش کلیدهایی است که فشار دادید، هسته‌های دیگر سایر عملیات‌هایی که در Task Manager می‌بینید را پردازش می‌کنند. به همین خاطر است که می‌توانید همزمان که یک برنامه را نصب می‌کنید یا یک فایل را از حالت فشرده خارج می‌کنید، یک فیلم تماشا کنید یا به وبسایت‌های مختلف سر بزنید.

حافظه‌ کش

مصرف برق بیش‌تر باعث تولید گرمای بیش‌تر می‌شود و باید خنک‌کننده‌ی مناسبی را بر اساس پردازنده‌ی خود انتخاب کنید. داشتن دانش درباره‌ی عملکرد سی پی یو و برندهای مختلف و تعداد هسته‌ها می‌تواند مفید باشد؛ اما گزینه‌های بسیاری در بازار وجود دارند که دارای مشخصات رده‌بالای یکسانی هستند. در این مواقع، مشخصه‌های دیگری وجود دارند که در زمان خرید به تصمیم‌گیری بهتر شما در انتخاب سی پی یو کمک خواهند کرد. البته این موضوع به‌معنای بی‌اهمیت بودن معماری و سایر بخش‌های پردازنده نیست.

  • با این حال بسیاری از افراد هنوز در خرید وانتخاب بین این پردازنده ها مردد میباشند و تفاوت بین آنها را دقیقا نمیدانند.
  • پردازنده  Corei3-560، دارای تعداد هسته و سرعت پردازش معادل  Corei5-661 است.
  • زیرا Corei5-661 از تکنولوژی خاصی به نام توربو بوست (Turbo Boost) بهرمند میباشد.
  • اگر تنها به دنبال خرید سی پی یو هستید که با استفاده از آن بتوانید ویدیو تماشا کنید، از اینترنت استفاده کنید و به انجام وظایف سبکی مثل استفاده از ورد یا اکسل بپردازید، پس یک پردازنده با 2 یا 4 هسته برایتان کافی خواهد بود.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار